Курс валют:
25.08.19
$ = 26.45 грн
€ = 29.19 грн
+38 (067) 384 39 50
Желаете отдохнуть, ЗВОНИТЕ
Поиск тура

Похід в гори. Вдосконалюємо своє похідне спорядження

Донедавна ці екзотичні пристрої навігації зацікавлення в карпатських туристів не викликали. Колорит наших «диких» гір не передбачав такої розкоші в орієнтуванні. Крім того, років п'ять тому захмарна ціна, відсутність пристрою на ринку та труднощі з картографічним матеріалом зовсім не сприяли поширенню GPS. Однак часи змінюються: техніка дешевшає, карти розробляються і GPS-приймачі починають посідати чільне місце серед обов'язкового спорядження в серйозних гірських походах.
 
   
Що воно таке?
За часів першої війни в Іраку американські ВМФ під егідою Міноборони США запустили в експлуатацію систему глобальної сателітарної навігації NAVSTAR, аби влучніше потрапляти ракетами в ціль. Сама абревіатура GPS (global positional system/satellite) була введена для позначення принципово нового стандарту комунікації. А перший апарат запустили у 1978 році, коли про комерційне використання такої системи ніхто й гадки не мав. Але її зручність «розкусили» всі. У відповідь СРСР запустив власну систему «зоряних війн» ГЛОНАСС, яка, на відміну від американської, досі залишається закритою для простих смертних. За приблизними розрахунками, вона обійшлася державі у 15 млрд. доларів. Системи відкривали нові можливості перед військовими — здатність визначення власного місцезнаходження і дистанційного керування безпілотними об'єктами.
 
   
Приблизно з початку 1980-х років починається комерційна ера використання стандарту GPS. А перші фірми-виробники (Garmin, Magellan) «відвойовують» доступ до каналів системи і починають налагоджувати виробництво пристроїв-приймачів.
 
   
Як воно працює?
Комплекс GPS складається з понад 25 діючих супутників, що обертаються навколо планети на висоті в середньому 15 000 км, ряду наземних підсилюючих станцій та власне приймачів.
 
   
Супутники на орбітах розташовані так, щоб у будь-який час і в будь-якій точці земної кулі на небосхилі їх було достатньо для навігації. Приймач GPS сканує радіоефір на частотах 1,2 і 1,5 ГГц, виявляє всі можливі супутникові сигнали і на основі часових затримок, визначених за допомогою високоточних атомних годинників, встановлює відстань до сателіта і відповідно — власне розташування на земній кулі у трьохвимірному просторі з отриманням координат X, Y та висоти Z. Ці дані конвертуються процесором пристрою в градуси, минути та секунди, які й співставляються з картою.
 
   
Для перевірки роботи навігатора здійснений невеличкий тест-драйв: неподалік Святошинського озера в Києві знайшли землянку, яку зафіксували в пам'яті приймача як дорожню мітку. Від цього орієнтиру за довільним маршрутом відійшли на один кілометр. Шлях «запам'ятав» GPS. Завдання полягало в тому, щоби з допомогою GPS-компасу повернутися до землянки.
 
   
Заради справедливості зазначимо ще декілька цікавих деталей. Виробник пристрою заявляє про точність у межах 15 м (95%). Однак на практиці виявляється, що в більшості випадків похибка наближається до 100 м (навіть, якщо сам пристрій і покаже цифру 5 м). Але навіть ста метрів вистачає, аби відновити втрачену орієнтацію.
 
   
Отже, підсумки. Землянку проминути не вдалося. Але знайти у полі пачку цигарок за допомогою GPS-навігатора буде проблематично. Якщо ж мова йде про більш крупні об'єкти-орієнтири (колиби, тури, озера тощо) — ви легко їх знайдете.
 
   
З неба на землю: переходимо до практики
В читача може виникнути питання, що нового пропонує цей вид зв'язку аби витрачати немалі гроші (150-500 доларів залежно від моделі)? Чи варто стільки платити, аби замінити традиційні компас, карту і досвід по орієнтуванню? Відповім зразу: на перспективу — варто. Вже не за горами часи, коли приймачі сателітарного зв'язку будуть вмонтовувати в стандартні годинники та мобільні телефони (в дорогих моделях таке вже практикується). Жодна альпіністська експедиція в Гімалаї, на Памір чи Кавказ не обходиться без GPS-навігатора. І навіть в Карпатах — у другому за складністю орієнтування районі на території колишнього СРСР — його присутність доречна.
 
   
Garmin ETrex Vista можна назвати одним із найвдаліших пристроїв у своїй ціновій категорії. Саме з цим пристроєм у поході на прикордонну Яровицю в червні 2004 року пов'язаний наш перший карпатський досвід використання GPS.
 
   
Розглянемо можливості приймача GPS на прикладі моделі Garmin ETrex Vista
Що може:
- Визначити місцезнаходження користувача у будь-якій точці земної кулі;
- Показати місцезнаходження на географічній карті;
- Визначити ряд статистичних даних подорожі (швидкість руху в різних площинах, висоту над рівнем моря, атмосферний тиск, відстань до об'єктів, час зупинок, азимут, курс тощо);
- Показати діаграму перепаду висоти пройденої ділянки;
- Виміряти площу території;
- Визначити сторони світу;
- Документувати маршрут мандрівки, фіксувати поточне розташування з прив'язкою до орієнтирів у вигляді дорожніх міток (waypoints);
- «Провести» туриста за попередньо накресленим вручну або за допомогою спеціальних програм маршрутом і при необхідності допомогти повернутися тією ж дорогою назад;
- Не дати проґавити потрібний поворот, орієнтир, залишений наплічник, стежку (за умови попереднього внесення їх у пам'ять);
- Схематично показати розташування Сонця і Місяця на небесній сфері, визначати їх схід та захід у будь-який час (це особливо актуально взимку за умов короткого світлового дня).
 
   
Що не може:
- Вирішити за вас, куди податися на наступні вихідні;
- Розрахувати оптимальний набір спорядження;
- Оперативно поміняти маршрут на більш цікавий або «зрізати» основний за несприятливих обставин;
- Викликати рятувальників чи повідомити їх про ваше місцезнаходження (оскільки є лише приймачем).
 
   
Нюанси
Енергоспоживання
Пристрій отримує щосекундні сигнали з об'єктів, розташованих на великій відстані від поверхні землі і його робота передбачає цілу низку складних розрахунків. А це енергоємні процеси. Хоч виробник рекомендує використовувати «пальчикові» батарейки АА, на обіцяні 12 годин їх не вистачає. У тривалі мандрівки варто брати акумулятори ємністю не менше 2000 мА/год. Бажано з кількома запасними комплектами. І вмикати приймач лише тоді, коли орієнтування звичним способом втрачає свій сенс.
 
   
Безперешкодна видимість неба
обов'язкова умова отримання сигналів з космосу. Це означає, що під землею, в приміщенні, в густому тумані або лісі, в авто, в палатці стеження за супутниками неможливе. Адже сателітарний сигнал є високочастотною радіохвилею, за природою схожою до сонячного променя. Відповідно робота через прозоре і чисте скло, хмарне небо і негустий ліс не є критичною для навігації. GPS-приймач не допоможе визначити місцезнаходження у вузькій ущелині, тому що для роботи йому потрібен зв'язок щонайменше з трьома супутниками.
 
   
Висока вартість картографічного матеріалу
У Garmin ETrex Vista вмонтована базова трикілометрова карта світу. Вона слабо деталізована, представлена загальною гідрографією (океани, моря, великі озера і річки), столицями і крупними містами. Донедавна дістати якісні і детальні карти було справжньою проблемою для нашого споживача. Однак тепер в Україні є фірма ТОВ «Аероскан», офіційний представник виробника Garmin Ltd., а також ексклюзивний виробник карт по Україні для GPS (їхня продукція — карти України (2 км/см), Києва, Львова, Донецька, Одеси, Дніпропетровська (100 м/см). Коштують вони від 200 до 500 грн. Але, на жаль, кожна нова завантажувана карта стирає всі попередні, і продаються вони лише за умови «прошивки» на місці. Пристрій комплектується 24 Мб енергонезалежної флеш-пам'яті та кабелем для з'єднання з комп'ютером через послідовний порт.
 
   
Настройка магнітного компасу
Необхідна після кожної заміни джерела живлення. Процедура калібрації досить незвична: потрібно здійснити два повільних оберти навколо своєї осі. Причому, коли надто швидко або повільно крутитись — прилад одразу «протестує».
 
   
Законодавча прогалина з реєстрацією пристроїв
Наразі достеменно невідомо, чи потребує офіційного дозволу використання навігаторів. Залишається покладатися на принцип «що не заборонене — те дозволене».
 
   
Часовий пояс
Виставляти в настройках час за позначкою «Київ» не рекомендуємо: вмонтований годинник, хоч і синхронізується при з'єднанні з атомним супутниковим, але мінусує одну годину. Виставляйте його вручну або на «Хельсінкі».
 
   
Умовна водонепроникність
Не радимо мандрувати з GPS-приймачем під водою. Але, якщо пристрій випадково потрапить у воду або під дощ — то це не страшно.
 
   
Працюємо зі зручностями
Наостанок кілька слів про програмне забезпечення. Важливим доповненням в роботі GPS-приймача є кишеньковий комп'ютер з програмою Ozi-Explorer. Вона допомогає прокладати маршрути, розташовувати дорожні мітки на поворотах та орієнтирах і завантажувати їх у пам'ять.
 
   
Примітка: доступні в інтернеті радянські генштабівські кілометрівки прописані в геодезичній системі координат Пулковської обсерваторії 1942 року. Цю систему Ґармінівські приймачі, що працюють на WGS (World Geodetic Survey), не підтримують. За лінками, які ми пропонуємо в кінці матеріалу, можна знайти поради мережевих ентузіастів для адаптації навігатора до даної системи координат. Відмінність між Пулково і WGS значна — 100-150 м.
 
   
Автор статті бажає всім успіхів орієнтування в мандрівках і застерігає: до всього доброго швидко звикаєш, але жоден комп'ютер не замінить голову. Не забуваймо її «вмикати».
 
   
Корисні посилання:
www.garmin.com— сайт виробника GPS-приймачів GARMIN.
www.garmin.com.ua— сайт українського представника фірми GARMIN ТОВ «Аероскан» з каталогом та цінами.
ngc.com.ua — сайт продавця систем навігації «Навігаційно-геодезичний центр» з каталогом та цінами.
www.gpsinfo.ru— ресурс, присвячений тематиці GPS.
www.gpsinfo.ru/articles/gps_and_printed_maps.php— поради з пристосування системи координат «Пулково-42» до приймачів Garmin.
activeinfo.spb.ru/testdrive/gps— вичерпний тест-драйв GPS-навігаторів у похідних умовах.
corsar.avtostop.ru/gps— картографічний матеріал і поради з його використання.
www.mountain.ru/radio/library/2001/gps/— статті гірської тематики про GPS.
 
   
Джерело: Всеукраїнський туристичний журнал "Карпати"

СТАТЬИ О ТУРИЗМЕ

Туры в Египет и отдых в Шарм-эль-Шейхе: отзыв об отдыхе на Новый Год
Начитавшись в различных форумах чужих впечатлений об отдыхе в Египте и про туры в Египет, мы затянув пояса отправились в Египет встречать Новый Год. Перед этим я сама себе дала слово, что непременно поделюсь своим мнением со всеми страждущими, что со
Отдых в Балаклаве: все секреты успеха
Официально Балаклава – это даже не город, а часть Балаклавского района Севастополя, хотя и находится в 12 км от центра. В Балаклаву нас привозит разговорчивый таксист, обрушивая по ходу на наши головы кучу исторических сведений...
Культура Камбоджи. Традиции Камбоджи. Кухня Камбоджи
К счастью, большинство из культурного наследия Камбоджи сохранилось во время проводимой Красными Кхмерами политики "чистого государства". Хотя по подсчетам около двух миллионов камбоджийцев погибло, миллионы произведений искусства
Все на Родос? Ок!
Родос. Неправдоподобно голубое небо, солнце, красный кабриолет несется вдоль лазурного моря… Родос. Совсем как в американском кино или рекламном ролике. Родос - все это было на самом деле, и за рулем сидела я. Весь Родос можно исколесить за пару часо
Достопримечательности Аpгентины
В этой удивительной стране есть практически все - многокилометровые пляжи и одни из самых высоких горных вершин мира, бескрайние степи и изумительные по красоте водопады, горнолыжные курорты и множество образцов колониальной архитектуры, густые леса
Грибна "абетка". Медицина і гриби. Грибна кухня Карпат
«Аліса задумливо дивилася на гриба… Нарешті вона обхопила його наскільки сягали руки і відломила по шматочку з кожного краю.» Льюїс Керол, «Аліса в країні чудес»