Курс валют:
22.10.20
$ = 29.5 грн
€ = 34.33 грн
+38 (067) 384 39 50
Желаете отдохнуть, ЗВОНИТЕ
Поиск тура

Автоподорож на батьківщину Івана Франка

Чому б не обрати собі віртуальним провідником у мандрівці знаменитого письменника, навіть якщо він жив сто років тому? Скажімо, зробити собі такий дарунок до 150-річчя з дня його народження — автоподорож знайомими письменникові місцями. І чому б таким письменником-провідником не міг бути Іван Франко? Тим більше, що там, де він жив, працював, любив і т.д., є чимало цікового і красивого. Отже, запрошує Каменяр. Наш журналіст виступає лише посередником між ним і вами.
 
   
...І почнемо з Дрогобича.
 
   
(Матеріал подається в скороченні)
 
   
Дрогобицькі знаменитості
Формально, з Дрогобичем пов’язані лише два епізоди Франкової біографії (якщо десять років життя можна втиснути в два епізоди) — навчання в так званій нормальній ( по-теперішньому — загальноосвітній) школі при монастирі отців-василіян (1864-1867) та в Дрогобицькій гімназії (1867-1875). Проте у цьому місті відбувалося формування майбутнього письменника і мислителя, тут він робив перші літературні спроби, тут здобув щирих друзів. І навіть уперше закохався — в сестру свого гімназійного товариша Ольгу Рошкевич.
 
   
У центрі Дрогобича, поруч з Кафедральним собором святої Трійці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, на будинку по вулиці Трускавецькій, 2 встановлено дві меморіальні дошки. Одна лаконічно повідомляє: «Будинок нормальної школи, де в 1864-1867 роках вчився Іван Франко». Інша ж, що дивом збереглася від 1911 року; встановлена на честь сотої річниці зачинателя національного відродження в Галичині Маркіяна Шашкевича...
 
   
...Безумовний інтерес у відвідувачів викличе і костел, і давньоруська сторожова вежа XII століття з надбудовою костельної дзвіниці XVI століття.
 
   
Біля колишньої гімназії стоїть зведений у 1966 році пам’ятник Франкові, на фасаді — меморіальний барельєф на його честь. З протилежного боку встановлена схожа скульптурна композиція, присвячена ще двом знаменитим гімназистам — Василеві Стефанику та Лесеві Мартовичу. (За життя обидва письменники недолюблювали один одного, а тут, у камені й бронзі, гармонійно зображені поруч).
 
   
А от чи не найціннішими пам’ятками Дрогобича є унікальні взірці давньої української сакральної архітектури, дерев’яні церкви святого Юра (XV-XVII століття) та Воздвиження Чесного Хреста (XVII століття). Дерев’яні стіни храмів розписані від підлоги до склепіння. У цих шедеврах іконографії відтворені не лише біблійні сцени, а й сюжети з реального людського життя тих часів. Найвідомішими авторами церкви св. Юра є місцеві майстри: будівничий Григорій Тесля та іконописець Степан Медицький...
 
   
Аби зрозуміти поета…
З Дрогобича через села Лішня та Унятичі вирушаємо до Нагуєвичів. Найперше, що кидається у вічі — ідеально поремонтована дорога. Таки добре, що трапляються ювілеї великих.
 
   
За Лішнею праворуч дороги напис на колоді: «Мандрівнику! Ти ступаєш на дорогу, якою ходив у рідне село, йшов у безсмертя славний син цього краю, великий український поет-революціонер (це для тодішніх органів — авт.) Іван Франко!» Тут починається художньо-меморіальний комплекс «Стежки-дороги Каменяра».
 
   
... «Стежка Франка» починається неподалік, у лісі, що колись називався Пінчужною, а зараз — Франковим гаєм. На пагорбку при дорозі Франків дуб. Свого часу поет Микола Бажан впізнав у тому дубі «міцнотілу уперту подобу» Каменяра. Дуб всохся кілька років тому, приблизно тоді ж, як на Франковій стежці якийсь бізнесмен взявся смажити шашлики. Ну, перед ювілеєм чоловіка привстидали, мангали вивезли… Композиція знайомить відвідувачів з основними мотивами творчості Франка. Вздовж стежки довжиною 1700 метрів встановлені символічні дерев’яні скульптури, на картушах — цитати з його творів. Є тут і Галявина казок, де «живуть» відомі з дитинства персонажі. З лісу стежка виводить до поля, на берег непримітної річки Збір. Та, виявляється, у цій річці Франко колись руками ловив рибу. І навіть було, рятував з води якихось нечемних малих, намочивши при цьому «годинник-цибулину».
 
   
Перед нами — Нагуєвичі, де на самому краю села стоїть меморіальний музей-садиба. Музей до ювілею також ремонтують. На подвір’ї на пагорбку — давній кам’яний хрест, встановлений Яковом Франком на честь знесення панщини («За вєлікодержави Фердінанда І милостивого царя Галіції Яковъ Франковъ обыватєль Нагуєвскій оустроїлъ сіє знамєніє»). З протилежного боку — скульптурна композиція «Іван Франко в світовій літературі» з барельєфами відомих письменників.
 
   
Ідемо до родинної садиби...
 
   
Як Яць Франко вдруге женився
Сусіднє з Нагуєвичами село Ясениця Сільна — батьківщина Франкової матері Марії з роду Кульчицьких...
 
   
В’їхавши до Ясениці з боку Нагуєвичів, ми раптом побачили ліворуч на одному з «чвораків» портрет Каменяра. Зупинилися. Виявилося, що саме тут і знаходилось родинне обійстя Кульчицьких. Господар, Мирон Гаврилик, скоромовкою пояснив, що він тут «у приймах», женився на пра-прародичці Марії Франко, а зробити на стіні портрет попросив сусідку, котра має хист до малювання. Та довідавшись, що збираємо матеріал до ювілею, розговорився:
 
   
- Розкажу вам, як Яць Франко вдруге женився. Його перша жінка померла десь навесні, а він був чоловік багатий. На той час коваль — то була особа. Мав велику господарку, і треба було, аби хтось то пантрував. У Ясениці Сільній Яць мав тісні зв’язки з багатьма господарями. Треба сказати, що Ясениця ніколи не мала пана, це було королівське село, сплачувало чинш. Місцеві господарі мали поля, соляні копальні, багато хто жив заможно. І коваль Франко надумав собі взяти звідси другу жінку. Якраз на Зелені свята, на храм, прийшов до церкви, пригледів там молоденьку чепурненьку селянку. Після служби пішов за нею. Заходить до хати, вітається... Кульчицькі походили з села Кульчиці теперішнього Самбірського району, звідки й славний козацький гетьман Сагайдачний, і мали родинну хворобу — астму. Отож, червень місяць, а господар сидить на печі. Франко йому: «Хочу женитися на Вашій доньці». «У мене дві доньки, Домка і Мариня (в селі кажуть не «Марія», а «Мариня»), — відповідає батько. — Котру ‘сти сподобали?» І тут Марія на поріг. «Осисю?!» — каже коваль. Батько не перечив, але сказав, що не може її видати, бо дівчина не має віна (приданого), не має кожуха і коралів. «Не турбуйтеся, я всьо куплю», — відповів Яць. А згоди молодої ніхто й не питав, хоч між ними було більше 30 років різниці у віці. Хто знає, чи та різниця мала таку вагу, чи те, що шлюб так несподівано зав’язався на велике християнське свято, але факт незаперечний: Яків і Марія привели на світ генія…
 
   
Борислав сумує
...Найбільший інтерес для туристів у Бориславі становить музей нафтової промисловості з автентичним реманентом ріпників (робітників, котрі спеціальними відрами черпали сиру нафту з глибоких колодязів) та свердлильним обладнанням столітньої давності.
 
   
Легендарна Тустань
Ви не знайдете такого топоніма на мапі Львівщини. Тустань припинила своє існування в середині XVI століття. Але, як стверджують науковці, це було унікальне дерев’яне наскельне місто-фортеця. І навіть серйозно розглядається проект відбудови фортеці — передовсім як музейного та туристичного об’єкта.
 
   
Наше авто прямує з Борислава через курортне містечко Східниця до села Урич. Це нецілих 20 кілометрів. Щоправда, в Східниці асфальт закінчується, і далі розбита стелиться напівгірська дорога.
 
   
Цією дорогою не раз і ходив, і їздив на бричці Іван Франко...
Скельні утворення поблизу Урича входять до Національного природного парку «Сколівські Бескиди». У цій місцевості є сім груп скель-пісковиків. Уже самі по собі ці величні витвори природи захоплюють. Місто-фортеця Тустань будувалося упродовж IX-XIII століть на трьох групах скель, що називаються Камінь, Острий Камінь та Жолоб. У 1994 році тут утворено Державний історико-культурний заповідник «Тустань».
 
   
...Наукова реконструкція фортеці може сприйматися як фантастика. Однак вчені спиралися на численні дослідження. Сотні слідів матеріальної культури. Так само фантастичним може здатися, що в суцільній скелі предки змогли продовбати круглу 30-метрової глибини криницю, чи 14-метрову цистерну для зберігання води. Але ж ви можете побачити їх на власні очі.
 
   
...Подейкують, буцімто й Франко залишив свій розчерк десь на цих скелях, та невідомо, де — археологи досліджували тільки петрогліфи першого тисячоліття до нашої ери. Подейкують, що споглядання залишків давньоруської фортеці, яку не змогли взяти татари, було для молодого Франка однією зі спонук до написання повісті «Захар Беркут». (Хоча дія повісті відбувається в селі Тухля, за 45 кілометрів на південь від Урича, перед самою гірськолижною столицею України Славським). Але точно відомо, що Франко пив воду та вмивався коло цілющих джерел, що струменять неподалік Каменя. Серед туристів ходять перекази про чудесні зцілення, особливо хворих на зір. Франко, котрому дошкуляв хронічний кон’юнктивіт, теж вдавався до такого лікування: «живучи в скромній плебанії Урицького священика, я кожного ранку з дружиною ходив до відомого тустанського джерела промивати очі. Водичка дійсно в ньому цілюща — помагала…».
 
   
З Урича не обов’язково повертати до Дрогобича — краще рушити селом в напрямку сусідніх Підгородців та у Верхньому Синьовидному виїхати на трасу, що сполучає Стрий з Ужгородом.
 
   
Джерело: Всеукраїнський туристичний журнал "Карпати"

СТАТЬИ О ТУРИЗМЕ

Тропические болезни и инфекции. Болезни тропических стран
Выбирая для путешествия страны Азии, Африки и Южной Америки, стоит помнить о бoлeзняx, а особенно тропических болезнях, котopые подстерегают там тех, чей иммунитет сформировался в условиях европейского климата.
Горные лыжи и горнолыжный отдых на Кавказе
Возникшие на волне увлечения альпинизмом в 60-е годы курорты для горных лыж и горнолыжного отдыха на Кавказе остаются самыми популярными в России.
Кубок Мельбурна - день, когда замирает Австралия
Каждый год в первый вторник ноября Австралия неотвратимо впадает в легкое помешательство. Этого дня ждут с вожделением, готовясь выплеснуть накопленный заряд эмоций в заветные 3,5 минуты. Именно столько в среднем занимает коронный забег в скачках на
Новая Зеландия: край непуганых птиц
После демонстрации "Властелина колец", шикарной экранизации всемирно известной сказки-эпопеи Р.Толкина, все события которой разворачиваются на фоне завораживающих глаз новозеландских пейзажей (режиссер Питер Джексон - новозеландец),
Камбоджа: страна тысячи улыбок
Перед нами новая, загадочная, ранее недоступная страна - Камбоджа. После многих лет политических и социальных потрясений эта страна обрела долгожданную стабильность и спокойствие. И сегодня она - один из наиболее перспективных туристических регионов
Достопримечательности Синегала
Лучшее время для тура в Сенегал - сухой сезон, продолжающийся с ноября по март. Лучшее время для дайвинга - начало весны. Знаменитое ралли Париж-Дакар финиширует в столице Сенегала в середине января.