Курс валют:
18.10.18
$ = 28.93 грн
€ = 33.32 грн
Р = 0.43 грн
+38 044 270 6044
Желаете отдохнуть, ЗВОНИТЕ
Поиск тура
Фильтр

РЕЙТИНГ СТАТЕЙ

Рибальський сезон у Карпатах

Осiнь для рибалки — сезон особливий. З кiлькох причин. По-перше, саме восени, перед заляганням у сплячку, бiльшiсть риб активно харчуються. Тобто йдуть на гачок. Нагода мати багатий улов найбiльш реальна в кiнцi серпня — на початку вересня. По-друге, є шанс саме в цей час випробувати нову снасть, новий прикорм чи iнакший спосiб риболовлi. Риба активно демонструє, що їй подобається, а що — не дуже. По-третє, молода риба до осенi виростає (а велика виростає ще бiльше), тому у цей сезон ловляться переважно нiчогенькi собi екземпляри.
 
   
Умови ловлi незмiннi: на водоймах загального користування — до 5 гачкiв на одного рибалку i до 3 кг риби. Дрiбну рибу треба випускати. Навудив понад норму вилову — випускай також. Одну, але величезну, рибину, яка важить бiльше, можна залишити собi. На платних водоймах (приватних озерах та водосховищах) рибалять вiдповiдно до тамтешнiх правил. Найчастiше право володiння трофеєм купляють: платять за кожен зловлений кiлограм риби на додачу до платнi за риболовлю на водоймi.
 
   
Снастi. Iдеальний варiант — невелике, легке, компактне спорядження. Триметровий дворучний спiнiнг, оснащений безiнерцiйною котушкою. Його можна використовувати i як дворучний спiнiнг на блешню, i як закидний спiнiнг типу донки, i як фiдер. Можна спробувати й муху покидати. Тим, хто йде по головня чи лосося, слiд вдатися до нахлисту.
 
   
Рибалкам зi стажем можемо порадити на гiрських рiках — нахлистове вудилище 4?-?5 класу, спiнiнг 1,9?-?2,4 м, кастiнг 2?-?10 грамiв. Добре себе зарекомендували блешнi фiрми «Mepps» номер 00, 0, 1 класу «Блек-фурiя», з жовтими чи червоними цятками. На Днiстрi сом, судак та окунь добре йде на джиг-голов-ки з твiстером, спiнiнг 2,4?-?3 м, кастiнг 10?-?30 грамiв. Що iще потрiбно? Трохи удачi до всiєї снастi. Та зручна екiпiровка.
 
   
Охочим рибалити в карпатських рiках слiд враховувати близькiсть гiр i непередбачуванiсть та мiнливiсть погоди. Днi восени можуть бути ще гарячими, однак уночi стаються приморозки. I навiть у найбезхмарнiший день за лiченi хвилини небо можуть вкрити хмари, розпочнеться злива. Тому обов'язковий дощовик. Змiна теплого одягу. Зручне взуття на товстiй рифленiй пiдошвi. Ходiння каменистими берегами не порiвняти з рибальством на травi — тапочки чи кеди в горах недоречнi.
 
   
Варто вибрати легкий i зручний наплiчник, адже все спорядження треба буде тривалий час нести на собi. В цьому — головна вiдмiннiсть риболовлi у рiках Карпат. На рiвнинних рiчках рибалка годинами чекає на здобич. А на гiрських потоках її треба шукати самому, постiйно мандруючи вздовж водойм. Спочатку навiть може бути кiлька «порожнiх» кiлометрiв, зате потiм — яма чи повалене дерево, де скупчена риба. I от рибалка вже винагороджений за все.
 
   
Нi лусочки, нi хвоста!
 
   
Коли клює
Риболовля має певнi сезони. Є час, коли риба голодна i активно харчується — тодi вона бере гачок. А є тижнi й мiсяцi майже повного затишшя, коли риба дрiмає на днi i не реагує на будь-якi, навiть найсмачнiшi, приманки.
 
   
Перший у роцi рибальський сезон — весняний — найкоротший. Триває вiд кiнця лютого до 1 квiтня. Пригрiває сонечко, риба просинається i починає їсти. На цей час припадає жор щупака й окуня, якi щойно вiднерестилися.
 
   
Другий перiод з 1 квiтня до 10 червня — нерестовий. На всiх водоймах загального користування вилов риби заборонено. Однак, рибiнспекцiя Прикарпаття в якостi експеримента дозволяє рибалити майже на всiй дiлянцi Днiстра в Iвано-Франкiвськiй областi. За однiєї умови: рибалка має бути озброєний тiльки однiєю вудкою з одним гачком.
 
   
Святкування Дня рибалки спiвпадає з початком наступного рибальського сезону, який триває до початку зимувального перiоду. У цей час ловляться всi види риб. Найщедрiша риболовля — у серпнi та вереснi. Прикметно, що восени на окремих дiлянках гiрських рiчок нереститься королiвська або струмкова форель. Вилов цiєї риби заборонено.
 
   
З 1 грудня починається зимувальний сезон, упродовж якого риба стає менш активною, не полює. Рибальство дозволено на дiлянках рiк, де немає зимувальних ям. У час трiскучих морозiв, коли водойми на кiлька метрiв промерзають i їх мешканцi «дрiмають» через нестачу повiтря, знаходиться риба, яка розмножується. Миньок нереститься саме взимку. Це — єдиний на Прикарпаттi представник родини трiскових. Його потомство навеснi вийде в рiки найпершим.
 
   
Рибнi мiсця Прикарпаття
Переважна бiльшiсть рiчок Карпат починаються у високогiр'ї. На висотi бiльше пiвтори тисячi метрiв iз гiрського джерела витiкає Днiстер — перша за величиною рiчкового басейну рiка Прикарпаття. Майже всi притоки Днiстра також формуються на пiвнiчних схилах Карпатських гiр — Бистрицi Солотвинська i Надвiрнянська, Луква, Сивка, Свiча, Сукiль, Мiзунька, Лiмниця, Чечва.
 
   
Прут — другий рiчковий басейн Iвано-Франкiвщини. Витоки Пруту розташованi на схилах Чорногiрського хребта на висотi 1750 м над рiвнем моря. Його найбiльшi притоки — Чорний та Бiлий Черемошi, Рибниця, Пiстинька. Черемошi охоплюють Гуцульськi Карпати i є типово гiрськими рiками з дуже великим нахилом i швидкою течiєю — понад пiвтора метра в секунду! Цi рiки, якi мають високi скелястi береги, кам'янисте дно й мiлкi перекати визнанi гiдрологiчними заказниками мiсцевого значення. Адже саме тут, на дiлянках з бурхливою течiєю, нереститься форель, водиться релiктовий вид риб — дунайський лосось.
 
   
Третя за величиною рiка областi — Лiмниця. Вона стiкає зi схилiв гори Буштул, бере початок на висотi 1150 м. За довжиною — 122 кiлометри, — це найбiльша з карпатських приток Днiстра. Ця рiка є домiвкою багатьох видiв цiнних риб, зокрема — марени й струмкової форелi. Басейн Лiмницi є водною рекреацiйною зоною, яка майже не зазнала антропогенного впливу. Вона визнана однiєю з найбiльш чистих рiчок Європи. На територiї Рожнятiвського, Калуського та Галицького районiв створений ландшафтний заказник «Рiчка Лiмниця».
 
   
Всеукраїнськi правила рибальства забороняють рибалити у верхiв'ях карпатських рiчок — на так званих високогiрних дiлянках. В цих мiсцях живе, нереститься i виростає рiдкiсна риба, яка пiдлягає охоронi, та нiде бiльше в Українi не зустрiчається — королiвська (струмкова) форель, європейський таймень (вiн же дунайський лосось), харiус. «Цю рибу зрiдка можна побачити i на середнiй дiлянцi рiк, яка вiдкрита для риболовлi, — повiдомив головний державний рибiнспектор Iвано-Франкiвської областi Руслан Коцаба. — Однак, слiд пам'ятати: пiймаєш цих красенiв — вiдпусти!»
 
   
У карпатських рiчках живе i нереститься ще одна червонокнижна риба — стерлядь. З нею рибалки можуть також лише фотографуватися. Рибу треба обережно зняти з гачка i випустити в рiку, каже Руслан Коцаба. За умови такої риболовлi (її, мiж iншим, практикують в усiх країнах Європи), коли улов не пускають на юшку, а повертають у водойму, рибалити дозволяється навiть у високогiр'ї.
 
   
У всiх рiчках Прикарпаття зустрiчаються вiдомi i доволi розповсюдженi види риб — головень, щупак, карась, короп, лин, лящ, сом, марена, окунь, плiтка, жерех, в'юн, сазан, рибець, бистрянка. Туристам, якi мають намiр закинути вудочку в тутешнi рiки, слiд взяти до уваги, що мiсцевi мешканцi по-своєму називають рибу, вiдповiдно до її повадок та зовнiшнього вигляду. Дунайський лосось — головач; форель — пiстрявка, струг; головень — клин; стерлядь — чичуга; харiус — пир; жерех — фат.
 
   
Найбагатша рибою рiка — Днiстер. Прикарпаттям проходить понад 200 кiлометрiв його русла, яке на початку має всi ознаки гiрського, а потiм розливається передгiр'ям i перетворюється на низинне. Днiстер багатий рибою i високогiрних, i рiвнинних рiк.
 
   
Придатнi для риболовлi водосховища, озера та ставки Iвано-Франкiвщини. Водосховище на рiцi Чечва, притоцi Лiмницi, — так зване «режимне», бо вiдноситься до об'єкту стратегiчного значення, як резерв чистої води. Тому риболовля на ньому заборонена. А ось найбiльше в областi Бурштинське водосховище (1260 га), що поблизу електростанцiї, вiдкрите для рибалок. Ловити рибу — за невелику платню — дозволено на водовiдвiдному каналi. Вода тут постiйно тепла, i риби не бракує: короп, лящ, сом канальний, срiбний карась, амазонський буфало, верхiвка, судак та окунь. В самому озерi розводять товстолоба.
 
   
В областi є понад 600 ставкiв. Частина — рибгоспнi, «спортивнi». В них водиться переважно карась, iнша дрiбнота. Колишнi колгоспнi озера тепер — приватнi. Тут рибалкам пропонують вгодованих коропiв, карасiв, плотву та окунця. Доба риболовлi на них коштує вiд 3 до 10 гривень, залежно вiд кiлькостi риби у водоймi та умов вилову. А от у високогiрних озерах, таких як Несамовите, Марiчейка, риби нема взагалi — надто скрутнi умови для її життя.
 
   
Рибiнспектор — не бабай
Рибiнспектор рибалцi — друг, товариш i майже брат, стверджує начальник держрибiспекцiї в Iвано-Франкiвськiй областi Руслан Коцаба. Адже що в риболовлi головне? За-до-во-лен-ня! Вiд налагоджування снастi. Вiд очiкування на березi з вудкою. Вiд найменшого руху поплавця. Вiд змагання з хитрою рибою. Вiд запашної юшки, нарештi. Риболовля — це стан душi, кажуть бувалi рибалки. I азартно демонструють фото з о-о-отакенними рибинами, яких їм пофортунило вполювати.
 
   
Браконьєрство вiдрiзняється вiд порушення правил рибальства. Браконьєри використовують пiд час риболовлi забороненi снастi та рiзнi пристосування — сiтi, «екрани», електровудочки, вибуховi пристрої та хiмiчнi засоби. Браконьєрами вважаються i тi туристи, якi ловлять рiдкiсних та «червонокнижних» риб. Наприклад, форель пiд час нересту. Цього робити не можна — так знищується її популяцiя в природi. Якщо дуже хочеться посмакувати такою рибкою, слiд iти не до рiчки, а в колибу. Господарi майже всiх карпатських ресторанчикiв можуть на прохання клiєнтiв подати форель — i смаженою, i тушкованою, i у фритюрi, i на грилi, i в клярi. Цю рибу не ловлять у гiрських рiках, а спецiально розводять у мiсцевих форельних господарствах — на стiл.
 
   
Джерело: Всеукраїнський туристичний журнал "Карпати"

СТАТЬИ О ТУРИЗМЕ

Преимущества автобусного тура. Недостатки автобусного тура
Путешествовать с помощью автобусных туров в мечтах любят, наверное, все. Открывать для себя по ходу автобусного тура новые страны и города, знакомиться с новыми людьми и новыми обычаями, дегустировать новые блюда...
Культура Кении. Традиции Кении. Кухня Кении
В Кении существует более 70 племенных групп. Различия между ними постепенно стираются, - в кенийскую жизнь постепенно входит западная культура, но все равно первым вопросом при встрече двух местных жителей остается "Из какого ты племени?".
Цивилизация Майя: в гости в Мексику!
Кто устоит от соблазна взобраться на древнюю пирамиду индейцев Майя? Приобщиться к своеобразной гармонии давно ушедшей культуры... Ощутить свою связь с чем-то выходящим за пределы обыденного круга туристских впечатлений? Может быть, даже услышать гол
История Кипра
История средневекового Кипра столь насыщена драматическими событиями, что они наложили серьезный отпечаток на всю дальнейшую судьбу этого небольшого острова. После того, как в 395 году произошел раздел Священной Римской империи на Восточную и Западну
Свято-Николаевский храм - храм мореплавателей и торговцев
Заложен 11 июля 1893 года (по старому стилю) в память освобождения Евпатории от англо-франко-турецких войск (в период Крымской войны 1853-1856 гг.)
Карпати. Гірськолижний курорт влітку
Подібного дійства в цьому закарпатському урочищі серед неймовірно красивих гір